روتین مراقبت از پوست‌های معمولی، خشک و حساس

روتین مراقبت از پوست‌های معمولی، خشک و حساس

با توجه به اینکه پوست یکی از مهم ترین و حساس ترین اعضای بدن است؛ مراقبت از آن به صورت روزانه و روتین از اهمیت بالایی برخوردار است. هریک از انواع پوست چرب، خشک، حساس یا مختلط باید از روتین مخصوص پوست خود استفاده کنند. هدف از روتین یا روال مراقبتی، این است که مشکلات پوستی خود را به صورت کامل شناسایی و سپس برطرف کنید تا همواره پوستی جوان و با طراوت داشته باشید.

روتین پوست معمولی و خشک :

قدم اول: صورت خود را پاک کنید

پوست، به صورت روزانه نیاز به زدودن چربی و آلودگی ها دارد و بهتر است برای شستشوی صورت از ژل شست و شو استفاده کنیدچرا که بیشتر صابون ها قلیایی هستند و پوست را کدر و خشک می کنند. به همین علت از لحاظ pH برای پوست مناسب نیستند. ژل های شستشو، با بهره گیری از فرمولاسیونی ملایم، جایگزین مناسب برای صابون ها هستند و پوست را مرطوب نگه می دارند. اگر به دنبال محافظ طبیعی برای پوست خود هستید، سری به ژل های شستشوی صورت مخصوص پوست های معمولی تا خشک بزنید. عصاره مورینگا موجود در این فرآورده ها، یک لایه محافظ بر روی پوست ایجاد می کند و بدون ایجاد تحریک، از جذب آلودگی ها به پوست جلوگیری می کند.

قدم دوم : استفاده از تونر

بعد از شستشو، تونر بزنید!! در این مرحله بعد از اینکه صورت خود را با شیرپاک کن و ژل شست و شوی صورت پاک کردید، از تونر به عنوان مکمل پاکسازی استفاده کنید. تونر، آلودگی های باقی مانده روی پوست را از بین می برد و از ورود ذرات معلق به لایه های زیرین پوست جلوگیری می کند.

قدم سوم : استفاده از مرطوب کننده

حالا نوبت به مرطوب کننده می رسد، با سرد شدن هوا، پوست بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به مرطوب کننده دارد.

قدم چهارم : استفاده از کرم ضد آفتاب

در آخر از ضدآفتاب استفاده کنید، قدم زدن در هوای آفتابی، در صورتی که آسیبی برای پوست ایجاد نکند، لذت بخش است. کرم ضدآفتاب، از تاثیر اشعه های مضر نور خورشید جلوگیری کرده و مانع آسیب به پوست می شود. یک کرم ضدآفتاب خوب، علاوه بر آنکه رطوبت پوست را حفظ می کند، پوشانندگی نسبتا قوی داشته و پوست را شفاف می کند.

*نکته آخر اینکه علاوه بر موارد ذکر شده، میوه هایی همچون سیب، آووکادو، هلو و نوشیدن مرتب آب، به طرزشگفت انگیزی به بهبود وضعیت پوست خشک کمک کرده و باعث نرمی آن می شود.

روتین پوست حساس :

قدم اول: صورت خود را با پاک کننده مناسب پوست های حساس پاک کنید

پوست های حساس با کوچک ترین تغییرات آب و هوایی، از خود حساسیت نشان می دهند. در واقع هر کدام از انواع پوست ها در صورتی که به آسانی تحریک شوند، می توانند در دسته ی پوست های حساس قرار بگیرند. به همین علت اگر پوست حساسی دارید باید از آن به شدت مراقبت کنید. افرادی که پوستشان خشک و ملتهب است؛ برای پاک کردن پوست خود، می توانند از شیر پاک کن استفاده کنند. اما افرادی که پوست چرب و با منافذ باز دارند، بهتر است به سراغ پاک کننده پوست چرب رفته تا از ایجاد جوش روی آن جلوگیری کنند.

قدم دوم : از تونر استفاده کنید

پاکسازی کامل پوست در چند مرحله انجام می شود. علاوه بر پاک کننده، نیاز است باقی مانده ی آلودگی ها به وسیله تونر پاک شود.

قدم سوم : از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید

از آنجایی که پوست های حساس به شدت آسیب پذیر هستند؛ ممکن است دچار خارش، قرمزی، جوش و التهاب شوند؛ استفاده روزانه از کرم های مرطوب کننده، پوست را متعادل کرده و از ایجاد چروک روی آن جلوگیری می کنند. کرم های مرطوب کننده پوست های حساس، با توجه به اینکه بافت پوست بیشتر چرب است یا خشک به دو دسته تفکیک می شوند. کرم های مرطوب کننده پوست چرب با داشتن خواص گیاهی، متابولیسم سلول ها را افزایش داده و اثر مثبت روی گردش خون پوست می گذارند و کرم های مرطوب کننده مخصوص پوست خشک با ایجاد رطوبت پوست را لطیف و شاداب می کنند.

قدم چهارم : از کرم ضدآفتاب مخصوص پوست های حساس استفاده کنید

وظیفه کرم ضد آفتاب محافظت از پوست در برابر اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید است. استفاده از این کرم ها برای تمام پوست ها مخصوصا پوست‌های حساس خیلی مهم است.

از آنجا که اکثر کرم ‌های ضد آفتاب حاوی مواد سمی یا مواد شیمیایی هستند که ممکن است به پوست حساس آسیب برسانند این دسته از افراد دارای پوست ها حساس، بهتر است از کرم های ضد آفتاب مناسب پوست های حساس و حاوی فیلترهای فیزیکی استفاده کنند تا کرم به داخل پوست نفوذ نکنند و برای پوست حساسیتی نداشته باشند.

استفاده از کرم ضد آفتاب در فصل های پاییز و زمستان نیز اجباری است چرا که اشعه ماوراء بنفش می تواند به پوست آسیب برساند و باعث خشک شدن بیشتر پوست شود. کرم های ضد آفتاب همچنین دارای خواص مرطوب کننده برای پوست هستند.

برای محافظت هر چه بهتر از پوست بهتر است ازکرم های ضد آفتابی که ۳۰ SPF و یا بیشتر از 30 دارند استفاده کنید.

*در آخر باید گفت، از آنجا که پوست های حساس در مقایسه با سایر پوست ها، بیشتر در معرض آسیب هستند،به مراقبت بیشتری نیاز دارند. داشتن رژیم غذایی سالم و استفاده از ویتامین ها و مواد غذایی ضدالتهاب مانند ماهی و اسفناج از آسیب های احتمالی به این نوع پوست جلوگیری می کند.

نظر خود را بنویسید