مزایا و معایب اپیلاسیون با موم

 در این مقاله قصد داریم مزایا و معایب اپیلاسیون با موم را مورد بررسی قرار دهیم. حذف موهای زائد صورت و بدن به روش های مختلف انجام می شود. با توجه به اهمیت این موضوع بهتر است قبل از اقدام به اپلاسیون در خصوص روش های موجود اطلاعات کامل و جامعی داشته باشیم. چرا که هریک از این روش ها علاوه بر داشتن مزیت بدون ممکن است خطراتی نیز بر روی سلامتی ما داشته باشند. بنابراین به شما پیشنهاد داریم تا آخر مطلب با ما همراه باشید.

میل به زیبایی در انسان ها وصف نشدنی است. همه ی افراد خصوصا خانم ها همواره سعی دارند با آراستن و رسیدگی به خود، زیبایی های ظاهری خود را نمایان کنند. داشتن پوستی صاف و یکدست خواسته ی همه ی خانم هاست. اما از آنجا که پوست اولین لایه ی دفاعی بدن است، بنابراین باید در حفظ سلامت آن نهایت دقت را بکار گیریم. حذف موهای زائد به کمک موم یکی از روش های مرسوم در سراسر دنیا است که اپیلاسیون با موم نیز شناخته می شود. به کمک این ماده می توانید حدود 3 الی 4 هفته از شر موهای زائد رهایی یابید.

اپیلاسیون چیست ؟

اپیلاسیون یک واژه ی فرانسوی است که به دایره ی لغات ما نیز افزوده شده است. اپیلاسیون در لغت به معنی از بین بردن موهای زائد است، که شامل حذف موهای زائد بدن توسط بند انداختن، لیزر، الکترولیز، شیو کردن به وسیله ی تیغ و ژیلت، استفاده از موم انجام می پذیرد. اپیلاسیون موم نیز یکی از روش های متداول و معمول به شمار می آید.

 عموما فرایند اپلاسیون با موم زمانبر است اما در عین حال مقرون به صرفه نیز می باشد. به طوریکه امروزه در آرایشگاه ها و سالن هایی زیبایی فضایی اختصاصی برای انجام اپیلاسیون با موم در نظر گرفته می شود. اما باید به این نکته توجه داشت که به صورت کاملا بهداشتی انجام پذیرد. در ادامه به روش های مختلف اپلاسیون، مزایا و معایب اپلاسیون با موم، بهترین برندهای موم موجود در بازار و هر آنچه که باید قبل از انجام اپلاسیون بدانید را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

موم چیست ؟

برای بررسی مزایا و معایب اپیلاسیون با موم بهتر است ابتدا نگاهی به فرمولاسیون ماده ی اصلی این روش از حذف موهای زائد بدن و صورت داشته باشیم. موم ماده ای جامد است که از ترکیب مواد مختلف طبق فرمولاسیون مخصوص تهیه می گردد. رزین ماده ای که در موم باعث ایجاد چسبندگی و کشسانی می شود، یکی از مواد اصلی و مهم فرمولاسیون این ترکیب، موم زنبور عسل می باشد. این ماده عموما به رنگ زرد است و قابلیت جذب بالایی دارد، همچنین در برابر حرارت مقاومت بالایی ندارد.

 از مواد دیگر که در تهیه موم بکار می رود میتوان به روغن ها و چربی ها اشاره داشت. این مواد موجب نرم کنندگی آن می شوند. مواد مسکن همچون بنزوکائین، کامفر و یا آزولن در تهیه موم به منظور کاهش التهاب و ضد باکتریایی برای پوست استفاده می گردد، و در نهایت از رنگ های مجاز و رایحه به ترکیبات اولیه اضافه می گردد. از ترکیب این مواد، ماده ای یکنواخت به اسم موم تولید می گردد.

انواع اپیلاسیون با موم

قبل از بررسی مزایا و معایب اپیلاسیون با موم لازم است بدانید، که اپیلاسیون با موم به دو صورت سرد و گرم انجام می گردد. از روش های معمول و متداول که در آرایشگاه ها و حتی در منزل مورد استفاده قرار می گیرد روش اپلاسیون با موم گرم است. در این روش مقداری از موم را در ظرف مناسب ریخته و حرارت می دهیم. با گرم شدن موم آن را روی سطح مورد نظر پخش می کنیم. سپس به کمک پارچه ی تمیز و یا کاغذ برداشته می شود. روش دیگر اپیلاسیون با موم سرد است، به این صورت که روی نوارهای از پیش آماده شده مقداری موم مالیده شده، تنها لازم است که روی پوست چسبانده شود، و بعد از مکثی کوتاه سریع آن را بردارید.

نکات مهمی که قبل از اپیلاسیون با موم باید رعایت شود

به منظور بررسی مزایا و معایب اپیلاسیون با موم بهتر است بعد از انتخاب اپیلاسیون با موم سرد و یا گرم، قدم بعدی در نظر گرفتن نکاتی طلایی برای انجام فرایند آن است. همیشه قبل از انجام اپیلاسیون اطمینان حاصل کنید که طول موهای زائد مناسب است. چرا که موهای خیلی کوتاه حین برداشتن پارچه به جا مانده و حذف نمی شوند. اپیلاسیون موهای بلند نیز دردناک خواهد بود. بنابراین توصیه می شود طول موهای زائد حدود 2 سانتی متر باشد.

 از آنجا که اپیلاسیون با موم کمی دردناک است، توصیه ما به شما اینست که قبل از انجام اپیلاسون از قرص های مسکن همچون ایبوپروفن استفاده کنید، و یا روی سطحی از پوست که میخواهید اپیلاسیون کنید را کمپرس یخ قرار دهید. این روش ها به شما کمک می کند اپیلاسیون راحت و با درد کمتری را تجربه کنید.

مزایای اپیلاسیون با موم

  • مهمترین مزایای اپلاسیون با موم لطیف تر شدن پوست بعد از اپیلاسیون است.
  • بعد از چندین مرتبه اپیلاسیون کردن، موهای نازک تر و نرم تر می شوند.
  • به طور عمده اپیلاسیون با موم موجب حذف حساسیت های پوستی می شود.
  • به کمک این روش به طور کامل موهای زائد حذف و از پوست جدا می شوند.
  • از همه مهمتر اینکه بعد از اپیلاسیون با موم رشد مو تا 4 هفته متوقف می شود.

معایب اپیلاسیون با موم

  • اپیلاسیون با موم دردناک است و موجب التهاب پوست می گردد.
  • در صورت عدم اصول بهداشتی ممکن است عفونت های پوستی ایجاد شود.
  • ممکن است ساقه ی مو بشکند و طی فرایند اپیلاسیون روی پوست باقی بماند.

 

نظر خود را بنویسید