فواید و مضرات اپلاسیون

فواید و مضرات اپلاسیون

اپیلاسیون یک واژه فرانسوی به معنی از بین بردن موهای زائد است.

اپیلاسیون بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد است چرا که در این روش مقدار زیادی مو یک مرتبه بر داشته می‌شود و از رویش مجدد مو به مدت دو تا هشت هفته جلوگیری می‌شود.

تراشیدن و یا برداشتن مو به وسیله تیغ یا کرم مو بر به صورت سطحی است نه از ریشه بنابراین در عرض چند روز می‌توان مو را در سطح دید.

بعد از تراشیدن و یا برداشتن مو به وسیله تیغ یا کرم مو بر نوک موی رشد کرده پس از شیو دقیقا ته مو در زمان اصلاح است ، درنتیجه مو های جدید به مراتب خشن‌تر و زبرتر هستند. این در حالی است که اغلب مناطقی که مو های آن با اپیلاسیون برداشته شده موهای به مراتب نرم تری دارند .

اپیلاسیون با موم به دو روش گرم و سرد انجام می‌شود:

 1. موم گرم : موم گرم روشی معمول‌تر است که نتیجه بهتری هم دارد. در این روش موم را تا دمای مناسب حرارت می‌دهند و روی سطح بدن پخش می‌کنند. سپس با استفاده از یک پارچه آن را بر می‌دارند.
 2. موم سرد: موم سرد روی نوارها و پارچه‌های از پیش آماده شده، مالیده شده و مستقیم روی پوست چسبانده می‌شود و باید با یک حرکت سریع آن را برداشت.

اپیلاسیون با استفاده از موم گرم از جمله روش‌هایی است که در ایران و دنیا طرفداران بیشتری دارد. با استفاده از این روش می‌توان تقریبا تمام نقاط بدن را اپیلاسیون کرد.

فواید اپیلاسیون:

 1. لطیف شدن بافت پوست: یکی از فواید اپلاسیون لطیف شدن پوست است چرا که با خشک شدن موم روی پوست سلول‌های مرده به آن می‌چسبند و با کندن آن،این سلول ها از پوست جدا شده که موجب لطیف شدن پوست می‌شود.
 2. عدم ایجاد حساسیت و خارش: اپیلاسیون با موم به علت میزان محدود مواد شیمیایی از معدود روش‌هایی است که به ندرت باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی می‌شود.
 3. بدون بریدگی و زخم: در هنگام انجام اپیلاسیون از هیچ نوع وسیله‌ایی مانند تیغ استفاده نمی‌شود به همین دلیل هیچگونه زخم یا بریدگی روی پوست خود مشاهده نخواهید کرد.
 4. پوستی صاف و بدون مو: داشتن پوستی کاملا صاف و بدون مو آرزوی همه است. اپیلاسیون این قدرت را دارد تا تمام موها را از بدن جدا کند و کوچکترین یا نازک‌ترین مویی را باقی نگذارد. در حالی که سایر روش‌های معمولا موهای کوچک یا نازک دست نخورده باقی می‌مانند و پوست شما آن‌طور که می‌خواهید صاف و بدون مو نخواهد شد.
 5. کاهش سرعت رشد موهای زائد: بزرگ‌ترین فایده اپیلاسیون با موم گرم را در این می‌دانند که پس از استفاده از این روش، سرعت رشد موهای زائد به شدت کم می‌شود. دلیل آن هم این است که در این شیوه، موهای زائد از ریشه خارج می‌شوند. در نتیجه رشد موها با سرعت بسیار کمتری آغاز خواهد شد و شما به مدت حداقل ۳ تا ۴ هفته هیچ رشدی را مشاهده نخواهید کرد.

عوارضی که استفاده از اپلاسیون می‌تواند به دنبال داشته باشد عبارتند از:

 •         درد
 •         سوختگی با موم داغ
 •         حساسیت به موم یا پارچه
 •         انتقال عوامل بیماری‌زا
 •         فولیکولیت (فرورفتن موها به داخل پوست)
 •         خونریزی و کبودی
 •         کهیر
 •         پارگی پوست
 •         برآمدگی‌های قرمز در سطح پوست
 •         تغییر رنگ قهوه‌ای در محل رویش موها

برای جلو گیری از آسیب‌های احتمالی اپلاسیون میتوانید روش های زیر را امتحان کنید:

 • بگذارید موها به اندازه کافی رشد کنند

قبل از انجام اپیلاسیون به این موضوع توجه داشته باشید که اگر اندازه موها خیلی کوتاه یا خیلی بلند باشند، اپلاسیون نتیجه رضایت بخشی نخواهد داشت. علاوه بر این، اندازه موهای هر ناحیه از بدن نیز متفاوت است که توجه به این موضوع حائز اهمیت می باشد. با اندکی تمرین، اندازه موها برای انجام هر چه بهتر اپیلاسیون دستتان خواهد آمد.

 • پوست را لایه برداری کنید

قبل از اپیلاسیون بدن، بهتر است که پوست خود را از لایه های مرده پاکسازی کنید. البته این کار را یک روز قبل از زمان اپیلاسیون انجام دهید تا پوست در مقابل التهاب و تحریک مقاوم شده باشد.

 • موها را در جهت درست اپیلاسیون کنید

سعی کنید مانند اپیلاسیون کارهای ماهر، موم را در جهت رویش موها بمالید و پارچه یا کاغذ را روی آن قرار دهید. حال کمی روی پارچه یا کاغذ را بمالید تا به خوبی روی پوست بنشیند و سپس آن را درجهت مخالف رویش موها، بکشید. می توانید پوست ناحیه مورد نظر را با دست دیگر محکم نگه دارید تا موها آسان تر کنده شوند.

 • بعد از اپیلاسیون از مرطوب کننده استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین بخش‌های اپیلاسیون که اکثر خانم ها نسبت به آن بی تفاوت هستند، مرطوب سازی پوست است. می توانید کمی روغن بچه یا کرم مرطوب کننده روی پوست بمالید تا خشکی آن برطرف شده و مواد موم باقی مانده برداشته شود.

 • تا دو روز پس از اپیلاسیون لباس راحت بپوشید

پس از اپیلاسیون موهای زائد، به هیچ وجه لباس های تنگ یا شلوار جین های جذب نپوشید. پوشیدن لباس جذب باعث می شود پوست تا ساعت ها ملتهب باشد.

 

 

نظر خود را بنویسید

نظرات

آیا آقایون هم میتوانند اپلاسیون کنند شب قبل از ازدواج
چجوری ؟؟
۱۴۰۰/۱/۱۲