تفاوت و کاربردهای مختلف لوسیون‌ها و کرم‌ها

تفاوت لوسیون ها و کرم ها

اگر نگران خشکی و یا آسیب های ناشی از تابش آفتاب و یا شرایط محیطی مثل سرما بر پوست خود هستید حتما به دنبال روش های مراقبتی مختلفی رفته‌اید یکی از این روش ها استفاده از مرطوب کننده های پوست است. اما این سوال پیش می‌آید که چه نوع مرطوب کننده‌ای مناسب پوست شماست، لوسیون یا کرم ؟  

لوسیون یک آبرسان قوی است؛ اما ممکن است مجبور شوید چند بار از این محصول برای تأمین رطوبت و برطرف کردن خشکی پوست استفاده کنید. کرم نسبت به لوسیون چرب‌تر است و برای پوست‌های خشک گزینه مناسبی خواهد بود ولی دیرتر جذب پوست می‌شود .

اگر دوست دارید پاسخ این دسته از سوالات را بدانید با ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

لوسیون :

لوسیون ها (lotion) دارای درصد بیشتری آب و درصد کمتری چربی هستند بنابراین سبک هستند و به خوبی جذب پوست می‌شوند.

این محصولات برای پوست‌های نرمال و خشک انتخاب مناسبی خواهند بود عمده استفاده از این محصولات در روزهای گرم تابستان است؛ زیرا افرادی که می‌خواهند از پوستشان محافظت کنند نیاز به ماده‌ای دارند که سریع جذب پوست شود و روی آن باقی نماند.

کرم ها :

 میزان روغن موجود در کرم بیشتر از لوسیون است. کرم سنگین‌تر از لوسیون است و امکان دارد که ترکیبات آن نیز غنی‌تر باشد. به همین دلیل کرم لایه ضخیم‌تری را هنگام استفاده روی پوست ایجاد می‌کند.

کرم برای پوست‌های بسیار خشک استفاده می‌شود و بهتر است از آن در روزهای سرد زمستان استفاده کنید.

استفاده از کرم برای هیدراته کردن بدن مناسب است. به همین دلیل است که توصیه می‌شود آن را هنگام شب مصرف کنید. استفاده از کرم‌ها حین خواب امکان آبرسانی عمیق به پوست را فراهم می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که همیشه پوستی شاداب و جوان داشته باشید.

تفاوت لوسیون ها و کرم ها :

تفاوت لوسیون و کرم در میزان غلظت آنهاست، کرم و لوسیون هر دو مرطوب کننده پوست هستند اما مقدار روغن تشکیل دهنده آن ها با هم متفاوت است؛ غلظت کرم ها نسبت به لوسیون ها بیشتر است چون که از مقدار بیشتری روغن و مقدار کمتری آب تشکیل شده‌اند.

انواع لوسیون بدن :

وظایف تمام لوسیون ها یکسان است ولی به خاطر ویژگی های خاصشان به چند دسته تقسیم میشوند که شامل :

لوسیون نرم کننده بدن :

این لوسیون به افرادی که پوست خشک دارن پیشنهاد می‌شود.

وظیفه لوسیون نرم کننده بدن نرم کنندگی پوست، درمان خشکی پوست، بازسازی پوست، ضد آکنه، جلوگیری از خشکی، پوسته پوسته شدن و خارش پوست و درمان جای جوش و زخم است.

لوسیون مرطوب کننده بدن :

لوسیون مرطوب کننده بدن علاوه بر تامین رطوبت لازم پوست، از خارش و پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری می کند و به پوست نرمی و لطافت می بخشد. از ویژگی های این لوسیون جذب سریع آن است که از ایجاد ظاهر چرب جلوگیری می‌کند.

لوسیون خوشبوکننده بدن :

لوسیون خوشبوکننده بدن علاوه بر ایجاد حس نرمی و لطافت در پوست رایحه دلنشینی هم بر روی پوست بر جا میگذارند.

انواع کرم ها :

کرم ها بر اساس اهداف مختلفی که دارند به گروه های مختلفی تقسیم می‌شوند که شامل :

کرمهای محو شونده :

کرم‌ هایی با محتوی آب نسبتاً بالا هستند و راحت تر جذب پوست می ‌شوند و به راحتی از سطح آن شسته و پاک می ‌شوند بنابراین اغلب به عنوان کرم ‌های روزانه به کار می ‌روند.

مزیت کرم‌‌های محو شونده در این است که پس از استفاده یک ظاهر شفاف بر روی پوست ایجاد کرده و لایه کرم به سختی در سطح پوست رؤیت می‌ شود. به همین جهت به این نوع کرم ‌ها، محو شونده می‌گویند.

کرمهای شب :

در این گونه کرم‌ ها بیشتر شاهد ترکیبات روغنی هستیم. از آنجایی که کرم‌های شب قرار است در سراسر شب، پوست فرد را مرطوب نگه‌ دارند، این کرم‌ها برای استفاده در طول روز پیشنهاد نمی‌شوند. در مجموع می توان گفت کرم شب، میانه خوبی با آرایش ندارد.

کرمهای مرطوب کننده :

این کرم ‌ها برای افزایش رطوبت پوست طراحی شده‌اند و یک سد نفوذ ناپذیر روی پوست تشکیل می دهند و دارای مواد جذب کننده رطوبت هستند .

کرم پودرها :

کرم پودرها بیشتر اثر مرطوب کننده دارند. معمولاً حاوی مواد رنگی هستند و اغلب ضد آفتاب هم دارند. چون کرم پودرها پوست را مرطوب نگه می دارند و ضد آفتاب هم هستند، پوست را نرم می کنند و به دلیل رنگی که دارند، عیوب پوست را می پوشانند.

کرم‌های سرد :

این کرم ­ها اثرات خنک­ کنندگی دارند که به دلیل ساختار شبه امولسیونی آنها می­باشد. کرم‌های سرد (Cold Cream) مخلوط ساده­ای از آب و روغن هستند، اما فاقد امولسیون­ کننده ­اند. بنابراین فراورده پایداری نیستند و وقتی روی پوست استعمال می­شوند، آب و روغن کرم از هم جدا شده و آب سریعاً از سطح پوست تبخیر می­شود و شخص احساس خنکی روی پوست می­کند. به همین دلیل این کرم­ ها را کلد کرم می­نامند.

این خنکی در اثر به کارگیری همه کرم ها احساس می شود. اتفاقا کرم های سبک تر که دارای درصد آب بیشتری هستند پوست را بیشتر خنک می کنند. به طوریکه می توان گفت در مقایسه با کرم های امروزی، کلد کرم ها اصلا احساس خنک کنندگی ندارند. اما از آنجا که کلدکرم ها جزء اولین کرم هایی بودند که عرضه شد و این احساس خنکی آن موقع برای مصرف کننده تازگی داشت، این نام از همان روزها روی این محصولات ماند.

از کلدکرم ها به عنوان تمیزکننده پوست ،  پاک کننده آرایش و مرطوب کننده پوست استفاده می‌شود.

کرمهای دور چشم :

این کرم‌ها برای استفاده بر روی پوست حساس دور چشم به کار می روند و حاوی مواد هیپوآلرژیک (با حساسیت زایی کم) هستند.

نظر خود را بنویسید