آموزش کامل رنگ کردن موها در خانه:

آموزش رنگ کردن مو در خانه

بدون تردید رنگ کردن موها باعث زیبا تر شدن صورت میشود از این رو بسیاری از خانم ها برای ایجاد تغییر و در چهره خود دست به رنگ کردن مو های خود میزنند. از طرفی در حال حاظر که هزینه های زندگی بالا رفته بسیاری از خانم ها برای رنگ کردن موها خود به دنبال روش های خانگی هستند!!

اگر شما هم به دنبال رنگ کردن موهای خود در خانه هستید بهتر است با دانستن یک سری نکات مهم از آسیب زدن به موهای خود جلوگیری کنید. پس با ما همراه باشید تا بتوانید با یاد گرفتن این نکات مانند یک آرایشگر حرفه‌ای موهای خود را رنگ کنید.

رنگ مو چیست :

برای رنگ کردن هرجه بهتر مو های خود ابتدا باید یک تعریف کلی از رنگ مو داشته باشید!

به‌طور کلی رنگ مو به سه گروه زیر طبقه بندی می‌شود :

  1. رنگ موی موقت (temporary hair dye): که بر روی ساقه مو قرار میگیرد و با یک‌بار شامپو زدن از بین می‌رود.
  2. رنگ موی نیمه موقت (semi permanent hair dye): که معمولاٌ به عنوان تقویت‌کننده رنگ طبیعی مو از آن‌ها استفاده می‌شود و حاوی مواد اكسیدان ضعیف هستند اما اغلب آمونیاك ندارند

 طول عمر این رنک بر روی مو از2 تا 6 هفته (یا به ‌اندازه 4 تا 6 بار شامپو زدن) است.

  1. رنگ موی ثابت (permanent hair dye): تغییرات كلی و اساسی بر مو می‌‌گذارند و نیاز به اكسیدان و آمونیاك دارند.

ما در این مقاله بیشتر بر روی رنگ مو ثابت تمرکز داریم!!

درجه بندی رنگ مو :

رنگ ها از درجه 1 تا 10 در بازار وجود دارند . رنگ درجه یک موها را تیره تر و رنگ درجه 10 موها را روشن تر می کند. درجات رنگ مو را می توان به صورت زیر نشان داد :

 

1. سیاه

2. قهوه ای خیلی تیره

3. قهوه ای تیره

4. قهوه ای

5. قهوه ای متوسط

6. قهوه ای روشن

7. بلوند تیره

8. بلوند متوسط

9. بلوند روشن

10. بلوند پلاتینی روشن

در برخی از کاتالوگ ها رنگ موی درجه 11و 12 هم وجود دارد که می توان این رنگ ها را با رنگ های اصلی ترکیب نمود تا موها روشن تر شود. شماره های بعد از ممیز مثلا 1/2و1/1و1/3 نشان دهنده ترکیب رنگ اصلی با رنگ های فرعی هستند.

خنثی کردن رنگ موهای مختلف:

اگر چرخه رنگ کردن مو را بشناسید رنگ کردن مو برای شما بسیار راحت تر می‌شود. رنگ موهای شما ترکیبی از 3 رنگ اصلی قرمز ، آبی و زرد است و بقیه رنگ‌ها (مثل: نارنجی، سبز و ...) که به آن ها رنگ های فرعی میگوییم از ترکیب 3 رنگ اصلی بدست می‌آیند.

تعیین رنگدانه زیرین مو از عناصر و عوامل اصلی رنگ کردن موهاست. رنگی که شما بر روی موهایتان می گذارید ممکن است به علت رنگدانه زیرین موهایتان رنگی که می‌خواهید در نیاید.

برای خنثی کردن هر رنگی یک رنگ مخالف وجود دارد؛مثلا در صورتی که رنگ موی شما نارنجی باشد گذاشتن رنگ سبز روی موهایتان ، موی شما را قهوه ای می کند یا اگر موی حالتی از رنگ زرد به خود گرفته ، گذاشتن رنگ بنفش بر روی مو سبب از بین رفتن تون زرد مو می شود. بنابراین بهتر است خنثی کننده های رنگ موی خود را بشناسید.

برای رنگ کردن مو به شماره اکسیدان توجه کنید:

اکسیدان به عنوان تسریع کننده فعالیت شیمیایی در رنگ مو به کار می رود و انواع گوناگونی دارد که با نتایج مورد نظر شما و تمایلات سازندگان رنگ ها تعیین می شود.

اکسیدان 1: رنگ را به طور جزئی باز می کند.

اکسیدان 2:قدرت بازکنندگی و روشن کنندگی موهای سفید را دارد.

اکسیدان 3: با کمترین میزان رنگ قدرت روشن کنندگی زیادی دارد.

استفاده از اکسیدان های با درجه بالا سبب پاک کردن میزان زیادی از سولفور موهایتان می شود، پس توصیه می شود از اکسیدان های با درجه کمتر از 30 استفاده کنید.

نحوه رنگ کردن مو :

در یک ظرف غیرفلزی مقدار لازم از رنگ مورد نظرتان را بریزید و به آن اکسیدان اضافه کرده و با قلم رنگ با هم مخلوط کنید تا ترکیبی یکنواخت به دست آید.

رنگ کردن مو را از پشت سر شروع کرده و به طرف جلوی سر ادامه دهید و از قسمت های انتهایی و به صورت طولی این کار را انجام دهید طوری که رنگ مو با ریشه مو 2.5 سانتی متر فاصله داشته باشد یعنی و پس از 10 دقیقه رنگ را به ریشه مو بزنید .

برای اینکه موها هر چه بهتر رنگ بگیرند اگر موهایتان نازک است رنگ مو باید 30 دقیقه و اگر موهای ضخیم دارید رنگ مو باید 40 دقیقه روی آن باشد. برای جلوگیری از ریزش مو پس از رنگ کردن موها ، موهایتان را با آب سرد یا آب ولرم آبکشی کنید.

نکات مهمی که در هنگام رنگ کردن مو بایذ رعایت کنید :

  •  اگر موهای تان را تا بحال رنگ نکرده اید و موهای طبیعی و رنگ نشده دارید ، دقت کنید که باید به گونه ای موها را رنگ کنید تا روی هر تار مو رنگ کافی وجود داشته باشد.
  • رنگ کردن ابرو با رنگ مو به این علت که رنگ مو مواد شیمیایی بسیاری در خود دارد، می تواند باعث حساسیت شدید شود.
  • برای رنگ کردن موهای خاکستری و سفید بهتر است رنگ را از جایی که موی خاکستری یا روشن بیشتر است مانند جلوی سر شروع کنید .
  • با حوله ای، اطراف گردن تان را بپوشانید، زیرا رنگ باعث التهاب پوست گردن می شود.
  • لباس خود را با یک لباس کهنه تعویض کنید زیرا ریختن رنگ بر روی لباس سبب از بین رفتن لباستان می شود.
  • قبل از رنگ کردن موهایتان حتما دستکش دست تان کنید.
  • اگر پوست تان در حین رنگ نمودن مو لک شد نگران نباشید و با الکل طبی رنگ را از بین ببرید.

نظر خود را بنویسید