اپیلاسیون کردن با وکس و مزایا و معایب آن

اپیلاسیون کردن با وکس و مزایا و معایب آن

یکی از راه کار های مرسوم که برای از بین بردن موهای زائد به کار گرفته می‌شود استفاده از وکس است. وکس کردن به معنای از بین بردن موهای زائد با استفاده از ماده ای به نام موم یا wax است این روش ویژه که در تمامی مراکز اپلاسیون انجام می‌شود با نام های مختلفی مثل شمع، جلبک دریایی و ...  شناخته می‌شود.

تراشیدن و یا برداشتن مو به وسیله تیغ یا کرم مو بر به صورت سطحی است نه از ریشه بنابراین در عرض چند روز می‌توان مو را در سطح دید.

بعد از تراشیدن و یا برداشتن مو به وسیله تیغ یا کرم مو بر نوک موی رشد کرده پس از شیو دقیقا ته مو در زمان اصلاح است ، درنتیجه مو های جدید به مراتب خشن‌تر و زبرتر هستند. این در حالی است که اغلب مناطقی که مو های آن با موم برداشته شده موهای به مراتب نرم تری دارند .

وکس صورت :

یکی از روش های از بین بردن موهای صورت، اصلاح با وکس است که دارای فواید و معایب مخصوص به خود می باشد. روش از بین بردن موهای صورت با استفاده از وکس به این شکل است که ابتدا تکه ای موم را درون دستگاه گرم کننده مخصوص قرار می دهیم تا آب شود. سپس به وسیله یک کاردک(آبسلانگ)، لایه نازکی از آن را بر خلاف جهت رویش مو روی پوست کشیده و صبر میکنیم تا خشک شود، سپس آن را درجهت مخالف رویش موها، بکشید. می توانید پوست ناحیه مورد نظرتان را با دست دیگر محکم نگه دارید تا موها آسان تر کنده شوند. به این ترتیب موم به صورت ورقه ای جدا شده و موها را از روی پوست بر می دارد.

مزایای استفاده از وکس صورت :

 1. لطیف شدن بافت پوست: یکی از فواید اپلاسیون لطیف شدن پوست است چرا که با خشک شدن موم روی پوست سلول‌های مرده به آن می‌چسبند و با کندن آن،اینسلول ها از پوست جدا شده که موجب لطیف شدن پوست می‌شود.
 2. عدم ایجاد حساسیت و خارش: اپیلاسیون با موم به علت میزان محدود مواد شیمیایی از معدود روش‌هایی است که به ندرت باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی می‌شود.
 3. بدون بریدگی و زخم: در هنگام استفاده از موم از هیچ نوع وسیله‌ایی مانند تیغ استفاده نمی‌شود به همین دلیل هیچگونه زخم یا بریدگی روی پوست خود مشاهده نخواهید کرد.
 4. پوستی صاف و بدون مو: داشتن پوستی کاملا صاف و بدون مو آرزوی همه است. اپیلاسیون این قدرت را دارد تا تمام موها را از بدن جدا کند و کوچکترین یا نازک‌ترین مویی را باقی نگذارد. در حالی که سایر روش‌های معمولا موهای کوچک یا نازک دست نخورده باقی می‌مانند و پوست شما آن‌طور که می‌خواهید صاف و بدون مو نخواهد شد.
 5. کاهش سرعت رشد موهای زائد: بزرگ‌ترین فایده اپیلاسیون با موم گرم را در این می‌دانند که پس از استفاده از این روش، سرعت رشد موهای زائد به شدت کم می‌شود. دلیل آن هم این است که در این شیوه، موهای زائد از ریشه خارج می‌شوند. در نتیجه رشد موها با سرعت بسیار کمتری آغاز خواهد شد و شما به مدت حداقل ۳ تا ۴ هفته هیچ رشدی را مشاهده نخواهید کرد.
 6. صاف و مرتب بودن پوست : با وکس کردن شما از مرتب بودن و نداشتن مو یا پرز در صورت خود مطمئن هستید و می دانید که هفته ها طول می کشد تا مو دوباره رشد کند.
 7. داشتن ابروهای زیبا : در صورتی که اطراف ابروهای شما هم وکس شود، مشاهده می کنید که شکل ابروهای شما چقدر زیباتر می شود و با روشن شدن پوست اطراف ابرو، خط ابروی شما مشخص تر می شود.
 8. از بین بردن جوش های سر سیاه : استفاده از وکس موجب می‌شود جوش های سر سیاه از بین بروند.
 9. کاهش رشد موها : وکس کردن به فولیکول مو آسیب میزند و همین باعث میشود رشد موها در طول زمان کاهش یابد.

عوارضی که استفاده نادرست از وکس می‌تواند به دنبال داشته باشد عبارتند از:

 • درد : وکس صورت معمولاً با درد همراه است چرا که پوست صورت از دیگر نقاط بدن حساس‌تر است. وکس صورت می‌تواند منجر به قرمزی یا بروز جوش‌های پوستی شود.
 • سوختگی با موم داغ : روش نادرست استفاده از وکس صورت می تواند منجر به تحریک یا سوزاندن پوست شود.
 • حساسیت به موم یا پارچه : وکس صورت در بعضی مناطق می‌تواند با بروز واکنش‌های آلرژیک همراه باشد. برای جلوگیری از بروز حساسیت بهتر است قبل از بکار بردن وکس بر روی صورت آن را بر روی بخش کوچکی از پوست نقطه دیگری از بدن جهت بررسی هر گونه واکنش ناخواسته چک کنید.
 • انتقال عوامل بیماری‌زا : باز شدن منافذ پوست به دلیل انجام اپیلاسیون در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی ممکن است سبب وارد شدن عوامل بیماری زا به درون پوست شود، بنابراین برای انجام اپیلاسیون سعی کنید به مراکز معتبر مراجعه کنید.
 • خونریزی و کبودی : در صورت عدم استفاده صحیح ممکن است برخی مناطق دچار خونریزی سطحی به صورت لکه‌های قرمز شود چرا که طی وکس کردن نه تنها مو بلکه در پوست‌های نازک و حساس لایه‌های نازکی از پوست نیز تحت کشش قرار می‌گیرد.
 • کهیر
 • پارگی پوست
 • برآمدگی‌های قرمز در سطح پوست
 • تغییر رنگ قهوه‌ای در محل رویش موها

* البته باید توجه داشته باشید که این عوارض فقط در صورت استفاده نادرست ایجاد می‌شوند و همچنین شما می توانید با بکارگیری برخی روش های مراقبتی از این عوارض جانبی بکاهید و پوست را نرم و بدون مو داشته باشید.

برای جلو گیری از آسیب‌های احتمالی اپلاسیون میتوانید روش های زیر را امتحان کنید:

 • بگذارید موها به اندازه کافی رشد کنند

قبل از انجام اپیلاسیون به این موضوع توجه داشته باشید که اگر اندازه موها خیلی کوتاه یا خیلی بلند باشند، اپلاسیون نتیجه رضایت بخشی نخواهد داشت. با اندکی تمرین، اندازه موها برای انجام هر چه بهتر اپیلاسیون دستتان خواهد آمد.

 • موها را در جهت درست اپیلاسیون کنید

سعی کنید مانند اپیلاسیون کارهای ماهر، موم را در جهت رویش موها بمالید و پارچه یا کاغذ را روی آن قرار دهید. حال کمی روی پارچه یا کاغذ را بمالید تا به خوبی روی پوست بنشیند و سپس آن را درجهت مخالف رویش موها، بکشید. می توانید پوست ناحیه مورد نظر را با دست دیگر محکم نگه دارید تا موها آسان تر کنده شوند.

 • بعد از اپیلاسیون از مرطوب کننده استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین بخش‌های اپیلاسیون که اکثر خانم ها نسبت به آن بی تفاوت هستند، مرطوب سازی پوست است. از یک مرطوب کننده مناسب استفاده کنید. مرطوب کننده را به این خاطر به صورت می‌زنند که پوست تحریک نشود و رطوبت خود را از دست ندهد.

 

نظر خود را بنویسید