همه چیز در مورد لایه برداری پوست

همه چیز در مورد لایه برداری پوست

اگر پوست صورتتان خشک و بی‌طراوت به نظر می‌رسد و حس میکنید پوستتان لطافت گذشته را ندارد احتمالاً به فکر استفاده از لایه بردارهای پوست افتاده‎‌اید چرا که با لایه برداری از پوست جا برای سلول های جوان و تازه باز می شود و در نتیجه پوست شاداب تر و جوان تر به نظر می رسد.

اما لایه برداری پوست چیست؟؟ چه مزایا و یا معایبی دارد؟؟ اگر این دسته از سوالات ذهن شما را مشغول کرده در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با این روش مراقبت از پوست آشنا شوید.

لایه برداری پوست چیست :

به برداشتن سلول های مرده از روی سطح پوست، لایه برداری پوست گفته می‌شود.

بعد از اینکه سلول های پوست تشکیل می‌شوند آرام آرام روی سطح پوست آمده، خشک شده و می‌میرند و سبب به وجود آمدن چند لایه از سلول های مرده روی سطح می‌شوند که باعث می‌شود پوست ضخیم شود و حالت زبر، مرده و بی‌طراوت به خود بگیرد.

با افزایش سن قدرت پوست برای برای دفع این سلول های مرده کاهش پیدا می‌کند به طوری که وقتی سن افراد از 30 سال می‌گذرد تجمع این سلول های مرده روی سطح پوست بیشتر می‎شود و برای از بین بردن آن ها به یک عامل خارجی نیاز است. این عامل های خارجی لایه بردار های پوست هستند؛ لایه برداری باعث می شود که سلول های مرده از روی سطح پوست برداشت شوند و جا برای سلول های نو و جوان باز شود.

معمولا لایه برداری پوست به ۳ روش مکانیکی، شیمیایی و لایه برداری با لیزر انجام می شود.

لایه برداری پوست به روش مکانیکی :

همان طور که گفتیم یکی از انواع روش های لایه برداری، لایه برداری مکانیکی است. در این روش با استفاده از مواد ساینده که مثل سنباده روی سطح پوست کشیده می‌شوند سلول های مرده را از سطح پوست بر می‌دارند. لایه برداری مکانیکی می‌تواند به طور محسوسی پوست شما را روشن کند و تا حد زیادی باعث بهبود جای جوش و لک و ... شود.

در روش مکانیکی از فیبرها و پارچه های ضخیم، پوست بادام یا زردآلو، اسفنج، برس و بخش های خشک و فیبری گیاهان استفاده می‌شود.

* روش میکرودرم ابریژن و یا کیسه کشیدن پوست از نمونه های لایه برداری مکانیکی هستند.

لایه برداری پوست به روش شیمیایی :

در لایه برداری شیمیایی، لایه برداری به وسیله کرم ها یا محلول های شیمیایی انجام می‌شود. خاصیت این کرم ها و محلول های  لایه بر به علت وجود اسیدها و آنزیم های خاص در آن‌هاست که وظیفه لایه برداری را بر عهده دارند، از جمله این مواد می‌توان به آلفاهیدروکسی اسید، رتینوئیدها، آنزیم های طبیعی و ... اشاره کرد.

وقتی این مواد روی پوست مالیده می شود با توجه به نوع محلول از 1 تا ۱۴ روز طول می‌کشد تا سلول های مرده روی پوست تخریب شوند و سلول های جوان جای آن ها را بگیرند.

آنزیم های طبیعی که از آن‌ها به عنوان لایه بردار استفاده می شود، معمولا از آناناس، انبه و کدو تنبل گرفته می شوند. آنزیم های درون این میوه ها آنقدر تاثیر گذارند که شما به راحتی می توانید هر کدام از آن‌ها را در ماسک‌ های خانگی خود به کار ببرید و پوست‌تان را لایه برداری کنید. این آنزیم های لایه بردار در قارچ، گیلاس، تمشک، انارو انگور نیز وجود دارند.

علاوه بر خواص لایه بری این آنزیم های طبیعی با آنتی اکسیدان ها و ویتامین های خود پوست را تغذیه می‌کنند و باعث قوی‌تر شدن پوست نیز می‌شوند.

به طور کلی استفاده از این دسته از لایه بردارها و به خصوص آن‌هایی که دارای آنزیم‌های طبیعی هستند پوست شما را کمتر ملتهب می کنند. البته به خاطر متفاوت بودن نوع آنزیم ها و همچنین میزان اسید و باز موجود در این لایه بردارها باید لایه بردار متناسب با پوست خود را انتخاب کنید تا پوست شما آسیب نبیند.

* در صورت احساس سوزش در هنگام استفاده از این لایه بردارها سریعاً پوست خود را بشویید تا از بروز آسیب های احتمالی در پوستتان جلوگیری شود.

لایه برداری پوست با استفاده از لیزر :

متخصصين پوست سال ‌ها است كه از لیزر برای لایه برداری پوست استفاده مي‌كنند . هدف از انجام لایه برداری با لیزر برداشتن سلول های مرده از سطح پوست و تحريك ترميم بافت پوست و توليد كلاژن جديد است .

لایه برداری پوست با استفاده از لیزر یکی از روش های پر طرفدار که علاوه بر لایه برداری سطحی از پوست به منظور پاکسازی و جوانسازی پوست و برطرف کردن چین و چروک، جای زخم، جوش، آکنه، بخیه و مواردی از این دست نیز به کار برده می‌شود و بر اساس نوع عمق و شدت عارضه از انواع مختلف آن استفاده می‌شود.

به طور کلی دو نوع لایه برداری با لیزر وجود دارد. یکی از این روش ها لایه برداری به وسیله لیزرهای کربن دی اکسیدی است که قسمتی از پوست که قرار است لایه برداری شود را به طور کلی لایه برداری می‌کنند. ولی در نوع دوم از لیزر تکه تکه ای یا فراکشنال استفاده می‌کنند که همانطور که از اسمش مشخص است، کل پوست را از همان ابتدا درگیر نمی‌کند، بلکه در هر جلسه بخشی از محل مورد نظر را مورد لایه بردای با لیزر قرار می‌دهند و به این ترتیب ترمیم پوست سریعتر خواهد بود و البته نسبت به روش اول کم خطر‌تر نیز می‌باشد.

 نکاتی که باید پیش از انجام لایه برداری بدانید :

  • دست های تان را بشویید؛ همیشه قبل از استفاده از لایه بردارها دست های تان را با آب و صابون بشویید
  • پوست صورت را پاک کنید؛ قبل از استفاده از لایه بردارها، صورت تان را با پاک کننده مخصوص تمیز کنید.
  • پوست صورت را نم دار کنید؛ مقدار خیلی کمی آب گرم را با دست به صورت بپاشید تا پوست صورت تان نم دار شود و لایه بردار بیشتر اثر کند.
  • برای پخش کردن لایه بردار روی پوست از حرکت های دایره‌ای استفاده کنید.
  • برای اینکه مطمئن شوید که لایه بردار به همه جای پوستتان برسد آن ها را حدود 2 تا 3 دقیقه آن را روی پوست ماساژ دهید.
  • از مرطوب کننده یا تونر ها استفاده کنید

 

نظر خود را بنویسید

نظرات

Your domain name zibaband.com OFFER EXPIRATION, This notice EXPIRES ON: Feb 26, 2020.

* For information and also to make A discretionary payment for zibaband.com services by credit card or check, Go to:
https://bit.ly/2Vio9Gq


02262020202435.
۱۳۹۸/۱۲/۸