چند نکته مهم برای مراقبت از موهای رنگ شده

چند نکته مهم برای مراقبت از موهای رنگ شده

برای جلوگیری از آسیب دیدن موها در هنگام رنگ کردن آن‌ها بهتر است از یکسری دستورعمل های ویژه پیروی کنید. این مراقبت ها به دو دسته مراقبت های قبل از رنگ کردن مو و مراقبت های بعد از رنگ کردن مو تقسیم می‌شوند یعنی شما باید قبل از اقدام به رنگ کردن موهای خود شرایط لازم را برای جلوگیری از آسیب دیدن موی خود را ایجاد کنید و بعد از این کار هم مراقبت های لازم را به عمل آورید که بیشترین زیبایی ایجاد شود پس با ما همراه باشید تا هر چه بیشتر و بهتر با این مراقبت ها و نحوه انجام آن ها آشنا شوید.

قبل از رنگ کردن از سالم بودن موهای خود مطمئن باشید :

موهای که رنگ می‌شوند به خاطر وجود مواد شیمیایی مضر در برخی از رنگ موهای غیر استاندارد آسیب می‌بینند و اگر این آسیب ها از قبل هم وجود داشته باشد باعث به وجود آمدن آسیب های جدی در مو می‌شوند. بنابراین قبل از استفاده از هر رنگی به موهایتان رسیدگی کنید یعنی از موخوره نداشتن و خشک نبودن مو مطمئن شوید .

موهای که موخوره دارند یا بسیار خشک هستند ، آسیب پذیر ترند بنابراین بهتر است از یک مرطوب کننده مناسب و یک شامپو تقویت کننده خوب که به موهایتان ویتامین و مواد مغذی برساند استفاده نمایید و بعد از اینکه از سلامت آنها مطمئن شدید اقدام به دکلره یا تغییرات دیگر کنید.

استفاده از ماسک های تقویت کننده مو :

استفاده از ماسک مو باعث میشود لطافت و رطوبت به بافت و سلول های پوست سر برگردد و آنها را سالم و شاداب کند در نتیجه مقاومت بیشتری در مقابل مواد شیمیایی خواهند داشت و اسیب کمتری خواهند دید یک هفته قبل از رنگ کردن از ماسک های مو استفاده کنید و از شامپوهایی که زیاد قلیایی یا اسیدی هستند استفاده ننمایید .

شناخت رنگ موهای مناسب :

برای جلوگیری از آسیب دیدن موها و گرفتن بهترین نتیجه ممکن  بهتر است قبل از انجام این کار رنگ موهای متنوع در بازار را شناخته و از ترکیبات و اثرات آن مطمئن شوید و از نمونه ای استفاده کنید که بیشتر با سر شما سازگار است .

استفاده از نرم کننده‌های مخصوص موهای رنگ شده :

نور مستقیم خورشید می تواند به فولیکول های ساقه مو آسیب رسانده و انها را سست و ضعیف کند و همین امر باعث کاهش قطر و ریزش موها می‌گردد. موهایی که رنگ شده اند در این خصوص آسیب بیشتری می بینند و شکننده تر می شوند برای جلوگیری از این عارضه از مرطوب کننده حاوی ضد افتاب استفاده کنید و انها را همیشه مرطوب نگه دارید .

اشعه های موجود در نور افتاب علاوه براسیب های گفته شده رنگ ظاهری موها را تغییر می دهند و آنها را کم رنگ تر می نمایند استفاده از ضدآفتاب از این مشکل جلوگیری می کند . ضد آفتاب چه برای پوست باشد و چه برای موها می تواند لایه مقاوم خوبی در برابر اشعه های مضر نور افتاب ایجاد کرده و نقش محافظت کننده مناسبی ایفاء نماید.

از آب داغ برای شستشوی موی خود استفاده نکنید :

آب داغ برای هر نوع و هر جنس مویی مضر است و باعث میشود ریشه های ان تحت تاثیر قرار گرفته و آسیب جدی ببیند در اثر تماس با آب داغ فیلیکول ها از بین رفته و سلول ها و کلاژن های موجود در آن هم سست و ضعیف می شوند و توانایی ساخت سلول های جوان را از دست می دهند علاوه بر آن اب داغ باعث خشک شدن موها می گردد از آنجایی که موهای رنگ شده به دلیل ترکیب شیمیایی رنگ ها خودبه‌خود خشک تر می شوند استفاده  از آب داغ این مشکل را حادتر می نماید . برای شستشو مو همیشه از آب ولرم استفاده کنید و از چنگ زدن و فشار زیاد به مو‌هایتان پرهیز نمایید چون آنها را تحریک به ریزش خواهید کرد . بهترین حالت برای شستشوی مو با آب ولرم و ماساژ ملایم پوست سر است و این کار اگر با نوک انگشتان انجام شود تاثیر بهتری خواهد داشت .

رساندن مواد مغزی به موهای رنگ شده :

هر عضو و اندامی از بدن چه داخلی باشد چه عضو بیرونی نیاز دارد که مواد مغذی لازم برای رشد و بقای خود را دریافت کند بخشی از این مواد مغذی برای مو از طریق رژیم غذایی و غذاهایی که می خوریم تامین می شود و بخشی دیگر را می توانیم از طریق ماسک ها و شوینده های تقویت کننده مو به انها برسانیم بنابراین با استفاده از شامپو ها و تقویت کننده های گیاهی که از برند و خاصیت آنها اطمینان دارید این کار را انجام دهید .

برای شستن موهای رنگ شده از شامپوهای معمولی استفاده نکنید سعی کنید این کار را با شامپوها و شوینده ها غنی شده ، نرم کننده های ویتامینه و یا سرم موها انجام دهید تا علاوه بر کنترل آسیب های ناشی از رنگ، موها قوی شده و استحکام پیدا کنند .

برای جلوگیری از آسیب دیدن موهای رنگ شده سشوار را کنار بگذارید :

به طور کلی سشوار به دلیلی اینکه هوای گرم را به صورت قوی و با فشار به کف سر منتقل می کند می تواند باعث خشکی و شکننده شدن موها گردد برای جلویگری از این امر سعی کنید موهایتان را با هوای ملایم و به صورت تدریجی خشک نمایید.

از شامپو مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید :

شامپوهای معمولی ممکن است مواد مغذی نداشته باشند و یا مواد مغذی آنها به درد موهای رنگ شده نخورد برای همین توصیه می کنیم حتما از شامپوهای مخصوص استفاده نمایید این شامپو ها حاوی مواد نرم کننده و مرطوب کننده و تقویت کننده هستند و ممکن است با انواع ویتامین ها و پروتیین ها هم غنی شده باشند.

بارداری و رنگ مو :

پزشکان توصیه می کنند خانم در هنگام بارداری به خصوص در ماههای نخستین از رنگ مو استفاده نکنند چون مواد شیمیایی موجود در رنگ مو وارد جریان خون شده و ممکن است جذب بدن جنین گردد و باعث بروز نقص های مادرزادی شود .

 

نظر خود را بنویسید