آیا کراتینه کردن مو بهترین راه است؟؟

آیا کراتینه کردن مو بهترین راه است؟؟

کراتینه کردن مو (keratin hair treatment) این روزها یکی از بهترین روش های درمان و احیای موها می باشد که به صافی و ابریشمی کردن موها هم بسیار کمک می کند.

اگر برای لخت و براق شدن موهایتان روش کراتینه کردن مو را انتخاب کردید بهتر است همه چیز را درباره کراتینه کردن مو بدانید. درست است کراتینه کردن مو روشی موثر برای درمان موهای آسیب دیده است و زیبایی دو چندانی به موها می خشد اما هر کاری اگر به طور درست و اصولی انجام نشود ممکن است مضراتی هم داشته باشد پس با ما همراه باشید تا با کراتین و فواید و مضرات آن بیشتر و بهتر آشنا شویم.

کراتینه مو چیست :

کراتین در اصل نوعی پروتئین است که به طور طبیعی در بدن همه (در ساختار ناخن، مو و دندان‌ها) ما وجود دارد.

این پروتئین در مو، وظیفه صاف و درخشان کنندگیمو را دارد بنابراین در افرادی که موهای فر یا وز دارند، کراتین جهت نرم کردن ساختمان مو، به میزان کافی وجود ندارد. کراتینه کردن مو اصولاً با جایگزین کردن محتوای کراتین موها می‌تواند موهای فر را صاف و نرم کرده و آن‌ها را به‌ مدت چند ماه براق و بدون پیچش نگه ‌دارد.

*اغلب این تصور پیش می‌آید که کراتینه به طور مستقیم موجب صاف شدن مو می‌شود در صورتی‌که این تصور صحیح نیست. هنگام کراتین‌کردن موها، کراتین با موها ترکیب شده و آسیب‌های وارد شده به کوتیکول‌ مو را ترمیم می‌کند و در نتیجه کراتینه موجب براق ‌شدن و کاهش وز مو شده که در نهایت به صاف شدن موها منجر می‌شود.

انواع کراتینه :

به طور کلی 2نوع کراتینه وجود دارد:

  1. نوع اول موهای را که توسط دکلره و سایر مواد شیمیایی آسیب دیده‌اند را احیاء می کند. این نوع کراتینه بسته به میزان آسیب دیدگی مو معمولاً باید در چند نوبت انجام شود تا عمل احیاء به خوبی انجام شود تاثیر این نوع کراتینه بر روی مو همانند تاثیر ویتامینه کردن مو است ولی واضح‌تر.
  2.  نوع دیگری از کراتینه وجود دارد که علاوه بر احیاء موهای سوخته و آسیب دیده ، خاصیت صاف کنندگی نیز دارد. به این نوع کراتینه اصطلاحا کراتینه برزیلی و یا نانوکراتین نیز گفته می شود.

*نکته : بخشی از قدرت صاف کنندگی کراتین مربوط به فرمالدهید است. فرمالدهید موجود در ترکیب کراتینه اگر به طور اصولی و با نسبت درست استفاده نشده باشد می‌تواند خطرناک باشد بنابراین ابتدا بهتر است برندی را انتخاب نمایید که دارای حد مجازی از فرمالدهید باشد.

کراتینه برزیلی

آموزش کراتینه کردن موها 

  •         مرحله اول : شستشوی موها با یک شامپو ضعیف مثل شامپو بچه. (*تا چند روز بعد از کراتینه کردن موها نباید آن‌ها را شست بنابراین مرحله اول را به خوبی انجام دهید)
  •         مرحله دوم : بعد از شستن موها اگر قصد دارید از کراتین بعنوان روش ترمیمی برای احیاء موهایتان استفاده کنید موهایتان را کاملا خشک نمایید ولی در صورتی می‌خواهید از کراتینه برزیلی استفاده کنید موها را به طور کامل خشک نکنید و بگذارید تا کمی نم داشته باشند.
  •         مرحله سوم : در این مرحله موهای خود را با توجه به حجم آن‌ها به 4 تا 8 بخش تقسیم کنید. (*هر چه حجم موها بیشتر باشد باید تعداد دسته ها را بیشتر کنید.)
  •         مرحله چهارم :  محلول کراتینه را در ظرفی ریخته و با استفاده از یک فرچه یا شانه محلول را با فاصله حدود ۱تا ۵ سانتی متر از ریشه موها به موها بمالید. دقت داشته باشید لازم نیست حجم زیادی از محلول را بر روی موها بمالید. مقدار محلول بایستی به اندازه ای باشد که کل موها را پوشش داده و مرطوب نماید. پس از اینکه محلول را به کل موهایتان مالیدید در صورتی که جنس موهایتان معمولی باشد در حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه و در صورتی که موهایتان زبر و فر باشد در حدود ۴۰ الی ۵۰ دقیقه صبر نمایید تا محلول روی موهایتان اثر بگذارد. در طول این مدت نیز بفاصله هر ۱۰ دقیقه باید موها را از بالا به پایین شانه نمایید. در این مرحله می توانید از یک کلاه نایلونی نیز استفاده نمایید و موها را داخل آن قرار دهید تا اثر بخشی محلول بر روی موها بیشتر شود.
  •         مرحله پنجم : در این مرحله پس از سپری شدن زمان مذکور، بدون آنکه موها را شستشو دهید اقدام به خشک کردن موها با سشوار نمایید. دقت داشته باشید موها نباید شسته شوند مگر اینکه در دستورالعمل محلولی که استفاده می نمایید قید شده باشد که موها شسته شود. 
  •         مرحله ششم : پس از اینکه موها کاملا خشک شد با استفاده از اتوی مو با دمای ۴۰۰ الی ۴۵۰ درجه شروع به صاف کردن موها نمایید. دقت داشته باشید حجم مقدار مویی که در اتو قرار می دهید زیاد نباشد و هر دسته از موها را در حدود ۷ الی ۸ مرتبه اتو بکشید. پس از اینکه اتوی موهایتان به اتمام رسید به هیچ وجه موهایتان را خیس ننمایید.

آیا کراتینه کردن مو خطرناک است؟

برای کراتینه کردن مو باید از برندهای معتبر کراتینه استفاده کنید چرا که در محصولات بعضی از برند ها مقادیر زیادی از آمونیاک (آمونیاک علاوه بر آسیب زدن به مو می‌تواند از طریق استشمام وارد بدن مادر باردار شود و می‌تواند بسیار خطرناک باشد.) و فرمالدهید (فرمالدهید یکی از مواد شناخته شده ی سرطان زاست. بیشترین نگرانی در مورد سرطان بینی و گلوست. تحقیقات علمی هنوز نشان نداده اند که فرمالدهید چقدر می توانند در بروز سرطان دخیل باشند، اما هرچقدر سطح فرمالدهید و مدت تماس با آن بیشتر باشد، میزان سرطان زایی آن هم بیشتر می شود. طبق گفته ی مرکز کنترل بیماری‌ها (CDC)، حتی بوی فرمالدهید می تواند باعث گلودرد، سرفه، خارش چشم ها و خون دماغ شود.) می‌باشند.

مثلا 95% از مواد اولیه تشکیل دهنده برند برزیلی لابرا (LABREA) از مواد طبیعی تشکیل شده و محصولات این برند فاقد امونیاک و فرمالدهید و مواد شیمیایی مضر است بنبراین هیچ گونه آسیبی به ساختار مو نمی‌رساند.

همچنین میتوانید برای جلوگیری از آسیب های احتمالی از ماسک‌های موی بعد از کراتین استفاده کنید.

 

*کراتینه کردن مو روشی موثر برای درمان موهای آسیب دیده است و زیبایی دو چندانی به موها می خشد اماسعی کنید با انتخاب درست از برند های معتبر از عوارض خطرناک مواد شیمیایی مضر در امان بمانید.

نظر خود را بنویسید