تاثیرات جانبی رنگ کردن مو که باید بدانید!!

تاثیرات جانبی رنگ کردن مو

یکی از عوامل جذابیت در بسیاری از خانم ها، رنگ مو می باشدو همین موضوع باعث شده است تا استفاده زیادی از رنگ موها داشته باشیم از طرفی بی‌دقتی در خرید رنگ موی باکیفیت و مناسب باعث می‌شود که هم رنگ موی دلخواهی نداشته باشیمو هم دچارمشکلات پوست و مو شویم.

سوال این است که آیا رنگ مو برای مو، ضرر داشته و باعث آسیب به مو و پوست سر می شود یا خیر!

اثرات جانبی و عوارض رنگ کردن مو :

رنگ های مو اصولاً به دو نوع رنگ مو طبیعی و رنگ مو شیمیایی تقسیم بندی می شوند که رنگ موهای طبیعی(گیاهی)از برگ گیاهنی مانند حنا، روناس، خضاب، بابونه، ایدیگو و ... به دست می آیند.

جنبه مثبت استفاده از رنگ موهای گیاهی، طبیعی بودن و ایمن بودن آنها است، و نکته منفی در مودر آن‌ها متنوع نبودن و قابل پیش‌بینی نبودن آنهاست

اما رنگ موهای شیمیایی، این گونه رنگ ها از مواد شیمیایی ساخته می‌شوند. جنبه مثبت آنها متنوع بودنشان و عیبشان ایمنی کمتر خصوصا در فرمولاسیون های غیر استاندارد است.

چند مورد از این عوارض جانبی عبارتند از :

 

2. نگهداری از مو :

این مورد یک عارضه‌ی جانبی نیست اما میتواند باعث بروز برخی از عوارض جانبی شود.

برای حفظ و نگهداری از رنگ مو باید چند ماه یک بار به سالن بروید، و همین موضوع می‌تواند برای موهای‌تان نامطلوب باشد بنابراین شما باید از محصولات مخصوص موهای رنگ‌شده استفاده کنید.

 موهای شما به طور کلی نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارند چرا که موها بعد از رنگ شدن آسیب‌پذیر هستند و رسیدگی به آن‌ها زمان، صبر و حوصله‌ی زیادی نیازدارد و اگر مراقبت های لازم را از آنها به عمل نیاورید درخشش مو از بین خواهد رفت.

 

2. تاثیر رنگ کردن مو روی باروری :

استات سرب یکی از عناصر موجود در رنگ مو است. تحقیقات انجام‌شده ارتباط بین مشکلات باروری در مردان و زنان را با این مواد شیمیایی، نشان داده‌اند.

*نکته مهم: خانم‌های باردار نباید از هیچ نوعرنگ مویی استفاده کنند زیرا مواد شیمیایی موجود در آن ممکن است مشکلاتی برای  نوزادشان ایجاد کند!!

 

3. واکنش‌های آلرژیک به رنگ مو :

بروز واکنش‌های آلرژیک در اثر رنگ کردن مو غیرعادی نیست، به خصوص که رنگ مو حاوی پارافنیلین دی‌آمین (نوعی آلرژی‌زا) است بنابراین کسانی که دچار اختلالات پوستی مانند اگزما و پسوریازیس هستند باید از به کار بردن رنگ مو، خودداری کنند.

 در موارد خفیف‌تر، رنگ مو باعث خارش، سوزش پوست، قرمزییا تورم پوست کف سر یا سایر مناطق حساس مثل صورت و گردن می‌شود.

*نکته مهم: به این موضوع توجه داشته باشید که نشان ندادن یک واکنش آلرژیک در گذشته به این معنا نیست که در آینده نیز واکنش آلرژیک نشان نخواهید داد.

 

4. استفاده بیش از حد از رنگ مو :

رنگ موی شیمیایی اغلب حاوی آمونیاکو پراکسید است. آمونیاک وارد شفت مو می‌شود و پراکسید باعث بی‌رنگ شدن رنگدانه‌های طبیعی در موهای شما می‌شود. این فرایند اساساً سبب آسیب دیدن مو می‌شود. مواجه شدن موهای شما با این مواد شیمیایی باعث می‌شود که آن‌ها دچار شکستگی شوند، و در برخی از موارد شدید، موها از ساقه جدا شوند.

در حالی که موهای رنگ شده می‌توانندبا کمی مراقبت دوباره احیا شوند، اما تنها راه خلاص شدن کامل از این آسیب‌هاکوتاه کردن موها است.

 

5. بروز التهاب در اثر رنگ کردن مو :

در صورت عدم رعایت احتیاط لازم هنگام رنگ کردن موها در بعضی موارد، ممکن است در صورت برخورد مواد شیمیایی موجود در رنگ مو  با چشم و صورت التهاب ایجاد شود.

 

6. آسم و رنگ مو :

رنگ مو دارای پرسولفات است و استنشاق این مواد شیمیایی باعث سرفه، خس خس، التهاب ریه، ناراحتی گلو و همچنین حملات آسم می‌شود.

 

7. سرطان و رنگ مو :

رنگ مو های اولیه ترکیباتی سرطان‌زا داشتند. هرچند فرمول‌ها برای حذف این مواد شیمیایی تغییریافتند، اما این سوال ‌که آیا رنگ مو باعث ایجاد سرطان می‌شود یا خیر هنوز هم به قوه‌ی خود باقی است.

 

احتیاط‌های لازم برای جلوگیری از آسیب دیدن مو

 

برخی از اقدامات احتیاطی که می‌توانید برای به حداقل رساندن خطر عوارض جانبی احتمالی انجام دهید شامل:

 1. قبل از هر بار استفاده از یک نوع رنگ مو، حتما کمی از آن را روی پوست دست تان امتحان کنید و در صورت عدم بروز واکنش حساسیتی، آن را روی موها به کار ببرید.
 2. همیشه موهای خود را در یک محیط روشن و دارای تهویه هوای مناسب رنگ کنید. تهویه‌ی مناسب می‌توانداز تحریک چشم و بینیجلو‌گیری کند.
 3. هرگز رنگ مو را بیشتر از زمان تعیین شده، روی موهای خود نگه ندارید.
 4. تحقیق کنید و از مارک‌های معتبر رنگ مو که حاوی مواد شیمیایی مضر نیستند، استفاده کنید حتی اگر برای این کار لازم باشد کمی بیش‌تر پول صرف کنید.
 5. رنگ کردن موها توصیه می‌شود که به متخصصان مراجعه کنید و هرگز خودتان اقدام به این کار نکنید.
 6. از رنگ موهای استاندارد و دارای مجوز وزارت بهداشت استفاده کنید.
 7. بعد از استفاده از رنگ، سر را با آب خوب بشویید.
 8. رنگ موهای مختلف را باهم مخلوط نکنید، زیرا ممکن است مواد مضری ایجاد شود.
 9. هنگام استفاده از رنگ مو، از دستکش استفاده کنید.
 10. قبل از رنگ کردن مو با یک شامپوی مناسب، موها را شستشو دهید.
 11. بعد از رنگ کردن موها از مواد صاف‌کننده یا فرکننده مو استفاده نکنید.
 12. از مواد تقویت‌کننده مو استفاده کنید.
 13. رنگ مو را به طور مکرر تعویض نکنید.
 14. رنگ مو را در فاصله های زمانی طولانی تری استفاده کنید، زیرااگر چه عوارض جانبی رنگ مو در درازمدت پدید می آید، ولی طبیعتاً هر چه فاصله زمانی بین رنگ کردن موها طولانی ترشود، بهتر است.

* ما جذاب بودن استفاده از رنگ موهای مختلف را انکار نمی‌کنیم ولی برای جلوگیری از آسیب های احتمالی دست‌کم سعی کنید به طور اصولی و درست از آن ها استفاده کنید !

 

 

نظر خود را بنویسید