روتین مراقبت از پوست های چرب و مختلط

روتین مراقبت از پوست های چرب و مختلط
تقریباً همه ما می‌دانیم که مراقبت از پوست چقدر مهم است. روش های بسیاری برای مراقبت از پوست وجود دارد اما به طور کلی شناخت نوع پوست و طراحی یک روتین مراقبت از پوست اساس روش های مراقبت از پوست را تشکیل می‌دهند.

هدف از روتین یا روال مراقبتی، این است که مشکلات پوستی خود را به صورت کامل شناسایی و سپس برطرف کنید تا همواره پوستی جوان و با طراوت داشته باشید.

روتین پوست چرب :

قدم اول : استفاده از پاک کننده صورت

پاک کردن پوست از آرایش و آلودگی فقط مخصوص پوست های خشک و معمولی نیست و افرادی که پوست چربی دارند نیز باید روزانه به پوست خود رسیدگی کنند

قدم دوم : استفاده از ژل شستشوی صورت

بعد از آنکه صورتتان را پاک کردید، برای اطمینان از آنکه هیچ آلودگی و مواد آرایشی روی پوستتان باقی نمانده است، می توانید از ژلهای شستشو استفاده کنید. pH مناسب پوست بین 5/4 تا 5 است و مزیت این ژل ها به نسبت صابون ها و دیگر شوینده ها، در نظر گرفتن pH طبیعی پوست است.

قدم سوم : استفاده از تونر

 پس از شستن صورت، نوبت به تونر است. ممکن است کلمه تونر برایتان آشنا باشد اما کاربری آن را ندانید. تونر با به کارگیری عصاره گیاهان و اسانس های مختلف، پوست را پاکسازی می کند، رطوبت لازم را به سلول ها می رساند و چربی اضافی را جذب می کند.

قدم چهارم : استفاده از کرم مرطوب کننده پوست چرب

همه پوست ها، حتی پوست های چرب نیاز به رطوبت رسانی دارند. کرم مرطوب کننده مخصوص پوست چرب سینره ، حاوی عصاره گیاه هاماملیس است و با کوچک کردن منافذ باز پوست، مانع تبخیر آب از سطح پوست شده و از ایجاد ظاهر چرب و براق جلوگیری می کند.

قدم پنجم : استفاده از ضدآفتاب

قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث افتادگی، قرمزی و التهاب پوست می شود. کرم ضد آفتاب از پوست در برابر این آسیب ها مراقبت می کند. به طور کلی فیلترهای تشکیل دهنده ی کرم های ضدآفتاب به دو دسته فیزیکی و شیمیایی تقسیم می شوند. مناسب ترین فیلتر برای کرم های ضدآفتاب مخصوص پوست های چرب، فیلترهای شیمیایی است، زیرا این فیلترها بافت رقیق تری دارند، پوشانندگی طبیعی ایجاد می کنند و از لکه ها و پیری پوست جلوگیری می کنند. همان طور که می دانید، پوست های چرب به مراقبت زیادی نیاز دارند؛ پس علاوه بر استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب، مصرف گریپ فروت، خیار، موز، آووکادو، اسفناج، پرتقال و لیمو می تواند به سلامت بافت های پوست چرب کمک زیادی کند.

روتین پوست مختلط :

قدم اول :  استفاده از پاک کننده مناسب

اگر می خواهید پوست سالم و شفافی داشته باشید؛ باید هرشب قبل از خواب و صبح ها بعد از بیدار شدن،پوست صورتتان را با پاک کننده های مناسب پاک کنید. افرادی که پوست مختلطی دارند، باید هنگام استفاده از پاک کننده ها به این نکته توجه کنند که پوستشان بیشتر متمایل به چرب است یا خشک. اگر چربی پوست بیشتر است، باید از پاک کننده مخصوص پوست چرب و اگر پوست متمایل به خشک است باید از شیرپاک کن برای از بین بردن آلودگی ها استفاده کنند.

قدم دوم : استفاده از ژل شستشوی مناسب

بعد از پایان یک روز طولانی، باید مواد آرایشی و آلودگی ها به صورت کامل از روی پوست برداشته شود؛ به همین دلیل پس از پاک کردن پوست با پاک کننده مناسب، توصیه می شود حتما از ژل شستشوی مخصوص پوست های خشک استفاده کنید تا پوستی پاکیزه و چهره ای درخشان داشته باشید.

قدم سوم : گام بعدی استفاده از تونر

اکثر مشکلات پوستی ناشی از باقی مانده آلودگی بر روی پوست صورت است. تونر این مشکل راحل کرده و پوست را از هر ماده آلوده ای که در منافذ آن باقی می ماند پاک می کند. تونر ها همان لوسیون های پاک کننده ای هستند که مانع از ورود ذرات آلوده به لایه های زیرین می شوند و پوست را جوان و شاداب نگه می دارند.

قدم چهارم : پس از تونر استفاده از کرم مرطوب کننده مناسب

یکی از نیاز های اولیه پوست، آبرسانی و تامین رطوبت به بافت های آن است. کرم های مرطوب کننده سینره، به دلیل ویتامین ها و عصاره های گیاهی، لایه محافظی روی پوست ایجاد می کنند و مانع از تبخیر آب می شوند. از آنجا که پوست های مختلط ترکیب دوگانه ای از پوست های چرب و خشک هستند، با توجه به اینکه پوست بیشتر متمایل به خشک است یا چرب، می توان ازکرم های مرطوب کننده مناسب پوست های خشک و یا چرب استفاده کرد.

قدم پنجم : استفاده از کرم ضدآفتاب

پوست های مختلط، یکی از شایع ترین انواع پوست هستند. در این نوع پوست معمولا گونه ها خشک، و سایر نقاط چرب و براق اند. از آنجا که بیشتر قسمت های صورت در این پوست چرب است، بهترین گزینه، استفاده از کرم ضد آفتاب مخصوص پوست های چرب است.

*به طور کلی، اگر شما هم جزء افرادی هستید که پوست یکدستی ندارید و به دنبال راهکار مناسبی برای مراقبت از پوستتان هستید، علاوه بر مراقبت های مخصوص پوست های مختلط، می توانید ازآویشن و لیمو ترش نیز برای از بین بردن سلول های مرده پوست استفاده کنید.

 

 

نظر خود را بنویسید