درمان و جلوگیری از ریزش مو

درمان و جلوگیری از ریزش مو

ریزش مو یکی از مشکلات و بیماری های پوست و مو در عصر جدید محسوب می شود بنابراین درمان و جلوگیری از ریزش مو در دنیای امروز از اهمیت بالایی برخوردار است.

عوامل مختلفی میتواند موجب بروز این بیماری مخصوصاً در دوران جوانی باشد؛ عواملی همچون استرس های شدید و غیر قابل کنترل ، آلودگی هوای کلان شهرها ، تغذیه نامناسب ، بر هم خوردن تعادل هورمون های بدن ، کمبود ویتامین های گروه B ، بیماری های مختلف و داروهای خاص و ... از بزرگترین علت های ریزش مو محسوب می شوند.

اصطلاح پزشکی که اصولا برای ریزش مو استفاده می شود آلوپسی (Alopecia)  است و حدوداً ۱ نفر از هر ۳ نفر (هم زنان و هم مردان) با این مسئله مواجه هستند.

از دیگر دلایل ریزش مو می توان به نوسانات هورمونی، صدمه دیدن و نازک شدن مو (به وسیله مواد شیمیایی مضر یا ...) اشاره کرد. البته بعضی از پیازهای مو فاز رشد کوتاهتری دارند در نتیجه موهای نازک و کوتاهی می سازند. موهای ما دائما در چرخه طبیعی رشد و استراحت هستند و افزایش سن هم به طور طبیعی سبب کم پشت شدن و ریزش تدریجی موها می گردد.

دلایل انواع ریزش مو :

  1. ریزش مو به دلیل عوامل ژنتیکی :

در ریزش موی ژنتیکی (هم در مردان و هم در زنان) فاز رشد مو ها  کوتاه تر می باشد و مو ها ضعیف و نازک هستند بنابراین در ادامه چرخه رشد، ریشه موها ضعیف تر شده و مو ها خیلی سریعتر می ریزند. وراثت و ژنتیک در این زمینه نقش اساسی دارد و داشتن سابقه خانوادگی خطر ریزش مو ها را افزایش می دهد.

  1. ریزش مو به علت وجود زخم :

این نوع ریزش مو در زمان آسیب های التهابی یا خراش پیاز مو رخ می دهد و این اتفاق از رویش موی جدید جلوگیری می کند اما علت این التهاب تقریبا ناشناخته است.

  1. ریزش مو به صورت منطقه ای :

در این نوع ریزش نیز که علت آن همچنان ناشناخته است موها به صورت منطقه ای می ریزند.

درست است که علت این نوع ریزش تقریباً ناشناخته است ولی می توان آن را به بیماری و مشکلات هورمونی و تیروئیدی ربط داد.

  1. دلایل دیگری مربوط به ریزش مو :

دریافت ناکافی پروتئین و آهن و رژیم غذایی غلط همچنین می تواند از علت های ریزش مو باشد.

همچنین دیابت و لوپوس ممکن است باعث ریزش مو شود.

درمان های پزشکی مانند شیمی درمانی و رادیو تراپی نیز ممکن است باعث ریزش مو گردد که البته بعد از پایان درمان، مو ها مجدد شروع به رشد و رویش می کنند و تا حدودی به حالت اولیه خود باز می گردند.

دارو های خاصی که برای بیماری های گوارشی، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی و فشار خون و همچنین قرص های ضدبارداری نیز گاهی موجب ریزش مو می شود.

علاوه بر این، تغییرات هورمونی و عدم تعادل هورمون ها می تواند سبب ریزش مو شود.

و شیوه های رفتار با مو ها، استفاده زیاد از مواد شیمیایی مثل رنگ کردن ، دکلره ، صاف کردن مو و فر کردن موقت مو ، به علت آسیب های شدیدی که مواد شیمیایی مضر به موها وارد می کنند می توانند باعث ریزش مو می شود.

 

تار مو در طول عمر خود وارد 3 مرحله رشد می گردد :

آناژن (مرحله رشد)

کاتاژن (مرحله استراحت)

تلوزن (مرحله ریزش)

در پایان فاز تلوژن، فولیکول مو مجددا وارد فاز آناژن شده، درمال پاپیلا و پایه فولیکول مجددا به یکدیگر متصل شده و ساخت مو مجدد اغاز می شود. اگر موی قدیمی هنوز نیفتاده باشد، توسط موی جدید به بیرون رانده شده و چرخه رشد مو مجددا آغاز می گردد.

جلوگیری از ریزش مو :

درمان موثر برای برخی از انواع ریزش مو وجود دارد. شما ممکن است قادر به معکوس کردن ریزش مو باشید، یا حداقل روند ریزش مو را آهسته تر کنید.

درمان های ریزش مو عبارتند از داروهای تقویت کننده و ضد ریزش مو، جراحی برای افزایش رشد مو و کاهش سرعت ریزش مو.

خواص شبدر قرمز در درمان ریزش مو :

چای شبدر قرمز به این دلیل که سرشار از ایزوفلاون است، یک شستشو دهنده مؤثر به حساب می‌آید. این چای همچنین، با جلوگیری از شوره و خارش سر، مو را تقویت می‌کند. استفاده از این گیاه باعث نرم شدن مو می‌شود، و به حجم و درخشندگی مو می‌افزاید و از ریزش مو جلوگیری می‌ کند.

خواص شیر نارگیل در درمان ریزش مو :

شیر نارگیل یک مرطوب ‌کننده عالی است. همچنین موجب بهبود خارش پوست‌های تحریک‌شده می‌شود. موهای خود را با شیر نارگیل ماساژ دهید و به مدت بیست دقیقه این ماسک مو طبیعی را بر سر خود قرار دهید. سپس می‌توانید به شیوه‌های معمول بشویید. این ماسک را برای چند روز تمدید کنید تا نتیجه بگیرید.

شیر نارگیل شامل تمام مواد مغدی ضروری برای موهای سالم است. حتی می‌تواند فولیکول‌ های مو را تقویت کند و رشد مو را افزایش دهد. برای این منظور یک چهارم فنجان شیرنارگیل را با نیم فنجان آب مخلوط کنید. اضافه کردن چند قطره اسانس اسطوخودوس نه تنها عطر خوبی به آن می‌دهد بلکه گردش خون را بهبود می‌بخشد. پوست سر خود را با این محلول ماساژ دهید و به مدت دو ساعت روی موی سر قرار دهید تا با تقویت مو های خود از ریزش آن ها جلوگیری کنید.

نظر خود را بنویسید